Internet to wspaniałe narzędzie. Umożliwia bezproblemową komunikację. zdobywanie informacji czy dokonywanie zakupów niemal na całym świecie. Niestety, w sieci czyhają na nas różnorakie zagrożenia. Warto na nie zwrócić uwagę.

W obecnych czasach, popularności portalów społecznościowych, e-sklepów oraz bankowości elektronicznej trudno jest zachować anonimowość. Przestępca bez trudu może zdobyć potrzebne informacje w celu na przykład wyłudzenia kredytu.Dlatego też nasze dane osobowe, przetwarzane na naszym osobistym komputerze powinny podlegać szczególnej ochronie.

 

uwazaj

Podstawowym czynnikiem o który powinniśmy zadbać jest nasze oprogramowanie. Powinno być jak najnowsze, bieżąco aktualizowane. Unikać należy nielegalnych źródeł aplikacji, ponieważ nigdy nie mamy pewności czy na przykład do pirackiego programu biurowego pirat komputerowy nie dołączył skryptów umożliwiających kradzież danych czy wręcz zdalnie przejęcie zasobów na naszym dysku twardym.
Osobną sprawą są programy antywirusowe, firewalle czy antyphishingowe. Również one powinny być zakupione legalnie. Wielu producentów takiego oprogramowania oferuje nawet ich darmowe wersje o ile nie są one używane w celach biznesowych.
computer concept
Bezpieczeństwo w internecie zależy także od naszych zachowań.
Nie gromadźmy na dysku twardym niepotrzebnie skanów dowodu osobistego. Kradzież takiego pliku może być dotkliwa w skutkach.
Podobnie sytuacja wygląda gdy umieszczamy dane takie numer i seria dowodu czy też numer PESEL w plikach CV. W zdecydowanej większości przypadków udostępnienie tych informacji jest niepotrzebne. Tak naprawdę dane te są niezbędne wyłącznie podczas zawierania umowy o pracę czy cywilno-prawnej, a czynność ta z reguły jest dokonywana tradycyjną metodą.
Gdy korzystamy z bankowości elektronicznej zwracajmy uwagę na prawidłowy adres banku, czy strona dostępna tylko przez protokół szyfrowany. Nie otwierajmy podejrzanych mailu od banku – cyberprzestępcy często podszywając się potrafią w ten sposób zdobyć potrzebne dane. Warto wtedy zadzwonić na infolinię bankową w celu wyjaśnienia sprawy

Notice: compact(): Undefined variable: limits in /home/kupione/public_html/locked.pl/wp-includes/class-wp-comment-query.php on line 863

Notice: compact(): Undefined variable: groupby in /home/kupione/public_html/locked.pl/wp-includes/class-wp-comment-query.php on line 863

Dodaj komentarz

Post Navigation